Príbeh perál

Úvod Príbeh perál

PERLY

Perly sa tešia veľkej obľube. Pýtate sa, prečo sa ich cena oproti minulosti tak zmenila? Prečo sa kedysi nachádzali iba na kráľovských šperkoch a dnes ich nosia aj obyčajní smrteľníci? Ďakovať môžeme Japoncovi Mikimotovi - vynašiel unikátny systém pestovania kultitovaných perál. Preto kvalitnú pravú perlu môžete mať aj VY. 














HISTÓRIA

Pôvod perál bol pre ľudstvo záhadou až do 18 storočia. Perlový ošiaľ sa však začal v Európe oveľa skôr, už koncom 15.storočia. Drahocenné slzy sa tu dostávali z rôznych koncov sveta, no dlhú dobu bolo najväčšie a najznámejšie nálezisko perál v Perzskom zálive, ktorý navštevovali už starí Rimania a Gréci. Z ostrovov Bahrajn a Hormuz sa perlový obchod rozšíril po celom pobreží.Perly a luxus šli odjakživa ruka v ruke. V minulosti v Európe stelesňovali slzy bohyne Afrodity a zároveň symbol zdravia, bohatstva a vysokého postavenia. Na druhej strane reprezentovali ženu a jej schopnosť darovať život.

Perly sa stali vzácnymi vďaka ich trvácnosti, dokonalému tvaru, farbe, lesku a aj pre svoj nedostatok. Najvzácnejšie boli veľké biele guľaté perly, ktoré sa dovážali z Indie. Keďže ich bol nedostatok a boli veľmi drahé, Taliani a Francúzi začali vyrábať ich imitácie z rozdrvených mušlí, vaječných bielkov a skleneného prášku.
Dnes prírodné perly nájdeme len zriedkakedy. Do popredia sa už druhé storočie dostávajú kultivované perly, pestované na perlových farmách, s rovnakou kvalitou.

IMITÁCIE PERÁL - FALOŠNÉ PERLY

Napodobeniny perál sú najčastejšie sklenené guľôčky potiahnuté perleťou. Väčšina z nich má vysoký lesk, ale nie "hĺbku" lesku, ktorú môžete pozorovať na vysoko kvalitných pestovaných perlách. Renomovaní klenotníci vedia ľahko rozlíšiť imitáciu od kultivovaného alebo prírodné perly. 

AKO SPOZNAŤ PRAVÉ PERLY?

Original perly Vám prináša sladkovodné kultivované perly, ktoré v žiadnom prípade nie sú imitáciou pravých perál! 

Ak Vás však zaujíma ako sa dá rýchlo a jednoducho určiť pravosť perly, predstavujeme Vám niekoľko praktických rád.

Perly boli objavené už v staroveku a preto mali ľudia dostatok času na ich skúmanie a následné pokusy o imitácie. Falošné perly sú zvyčajne vyrábané zo skla, plastu či schránok mäkkýšov. Niektoré guličky sú potiahnuté perleťovou substanciou, aby napodobnili prirodzený odlesk perly. Niektoré napodobeniny vyzerajú na prvý pohľad ako skutočné perly a preto sme si pre Vás pripravili niekoľko rád, ktoré Vám napomôžu odlíšiť pravé perly od falošných.

Teplota

Skutočné perly sú na prvý dotyk chladné no po pár sekundách sa zohrejú na teplotu Vašej kože. Falošné, plastové perly majú rovnakú teplotu ako izbovú a nemáte pocit chladu keď sa ich dotknete. Imitácie perál vyrobené zo sklenených korálok môžu byť zo začiatku chladné a neskôr sa zohriať. Zohriatie sklenenej perly v dlani však trvá dlhšie než zohriatie pravej perly. Rozlíšiť sklenenú napodobeninu perly od pravej perly je teda zložitejšie (a preto čítajte ďalej).

Povrchové vlastnosti

Keď budete pozorne skúmať perly, všimnete si drobné nerovnosti na ich povrchu. Na náhrdelníku alebo náramku vyrobenom z kultivovaných perál, môžete vždy vidieť malé rozdiely medzi jednotlivými perlami aj keď sú vysoko kvalitné a perfektne zladené. V prípade, že perly sú úplne dokonalé a rovnaké tvarom, veľkosťou, farbou a povrchovými vlastnosťami, je viac než pravdepodobné, že sú falošné. Okrem toho, kultivované perly odrážajú svetlo odlišne od tých falošných. Lesk falošných perál má sklovitý vzhľad a je neprirodzený.

Farba

Prírodné i umelé perly majú často farebný podtext, ktorý sa objavuje na vonkajšom povrchu perly. Výstražným signálom je, ak si všimnete, že perly majú jednotnú farbu a nedostatok “hĺbky” lesku. Je však potrebné poznamenať, že existujú aj druhy pravých perál, ktoré nemajú žiadny farebný podtext. Takže táto metóda sama o sebe nemôže potvrdiť ani vyvrátiť pravosť perál.

Tvar

Skutočné, pravé perly majú len zriedkavo bezchybný okrúhly tvar. Reťaz kultivovaných perál, ktoré sú dokonale guľaté je veľmi vzácna a mala by extrémne vysokú cenu.

Drsnosť

Prírodné i umelé perly majú textúrovaný povrch, kvôli ich vrstvenej perleťovej štruktúre. Keď budete trieť perly ľahko proti sebe alebo ich vyskúšate trieť o Vaše predné zuby, budete cítiť drsný povrch. Napodobeniny alebo imitácie perál sú hladké.

Hmotnosť

Pravé perly sú zvyčajne ťažšie ako tie falošné.

















Vyvŕtané otvory

Navŕtané otvory v pravých perál sú zvyčajne veľmi malé, zatiaľ čo tie v imitáciách sú často väčšie. Pod zväčšením, povlak okolo vŕtaných otvorov je na falošných perlách zvyčajne tenký a vyzerá ako natretý lesklou farbou. Často môžete okolo otvorov vidieť aj vločky alebo naštiepený povlak, ktorý sa bude nakoniec olupovať a takto spońáte, že daný šperk je len napodobeninou perly.

Je dôležité uvedomiť si, že ku najlepšiemu rozhodnutiu o pravosti perly dospejete ak vyskúšate všetky vyššie spomenuté metódy a rady.


Kvalitné náramky a náhrdelníky z perál su navlečené na hodvábnej niti a jednotlivé perly sú oddelené pevnými uzlíkmi. Ak sa náhodou šperk roztrhne - perly sa nerozkotúľajú.